Opał do kominka i nie tylko Tu dowiesz się, czym warto ogrzać dom

Instalacja kominka w domu

Mając w planach budowę domu jednorodzinnego, należy zastanowić się nad wstawienie do niego kominka. Odpowiednio wcześnie trzeba przemyśleć jego miejsce montażu, szczególnie ze względu na jego przyszłą funkcję – grzewczą lub dekoracyjną.

Najważniejszym kryterium przy budowie kominka jest wytrzymałość podłogi. Kominki otwarte z kamienia wraz z wkładem mogą ważyć przeszło tonę – dlatego warto zadbać o odpowiednio wytrzymałą wylewkę, która utrzyma taki ciężar. W już istniejącym domu także można zaprojektować kominek – jednak trzeba się liczyć z kosztami stworzenia wzmocnień postumentu.

Niezbędne jest postawienie kominka przy sprawnym kanale kominowym, który będzie odciągał dym. Z kolei pod żadnym pozorem nie można umiejscowić kominka w okolicach rur instalacji gazowej, grzewczej czy elektrycznej. Podobna ostrożność jest zalecana przy stawianiu mebli – fotele czy stoliki muszą być oddalone co najmniej na 80 cm. Obowiązkowym jest stworzenie okapu, o grubości co najmniej 6 cm z blachy stalowej. Kominek musi być wykonany z odpowiednich materiałów budowlanych, które utrzymują ciepło. Najlepsze w tym przypadku będą cegły szamotowe do budowy ścianek kominka oraz cegła klinkierowa do budowy części poza głównym paleniskiem.

Jeżeli kominek ma pełnić funkcje grzewczą – najlepszym miejscem dla niego będzie centralny punkt domu. Dzięki takiemu położeniu można liczyć na równomierne ogrzanie wszystkich pomieszczeń. Klasycznym usytuowaniem dla paleniska jest salon, w którym spędza się na co dzień dużo czasu. W pomieszczeniu tym pełni także funkcje dekoracyjną. Dobrym pomysłem jest usytuowanie kominka w pobliżu okien tarasowych. Straty ciepła spowodowane dużą powierzchnią okien, zostaną zminimalizowane. Kolejną korzyścią jest stworzenie z drugiej strony kolejnego paleniska, do użytku w ogrodzie, który latem i wiosną może funkcjonować jako grill.

Jeżeli w domu już istniejącym nie ma możliwości wzmocnienia podłogi, można zainstalować kominek z zamkniętą komorą spalania tzw. kozę. Takie paleniska jest dużo lżejsze, i nie wymaga tak wielu prac modernizacyjnych – należy wykonać tylko postument oraz podłączyć do sprawnego komina zapewniającego świeże powietrze oraz odprowadzenie dymu. Kominek zamknięty zużywa dużo mniej opału niż palenisko otwarte, przede wszystkim łatwiej utrzymać w nim stałą temperaturę, bez konieczności częstego dokładania drewna. Dodatkowo kominek zamknięty może podgrzewać bieżącą wodę za pomocą tzw. płaszcza wodnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation