Opał do kominka i nie tylko Tu dowiesz się, czym warto ogrzać dom

Jak właściwie eksploatować kominek?

Aby kominek odpowiednio funkcjonował oraz służył przez długie lata trzeba o niego dbać poprzez jego właściwą eksploatację, czyli stosowanie się do zaleceń producenta oraz regularne zabiegi polegające na przeglądach i konserwacji.

Ważnym aspektem w tej materii jest stosowanie odpowiedniego paliwa. Paliwo takie nie powinno zawierać zbyt dużo wilgoci, substancji potencjalnie wzmagających korozję (szczególnie w przypadku kiedy stosowane są wkłady kominkowe stalowe), ani tez substancji mogących szybko pozatykać przewody odprowadzające spaliny lub znacznie ograniczyć ich drożność.

Najlepiej więc stosować paliwo takie jak dobrze wysuszone drewno (najlepiej pochodzące z drzew liściastych, gdyż z reguły wolniej się spala oraz nie zawiera substancji mogących zagrozić drożności przewodów kominowych), czy specjalne brykiety i pellety, bądź inne rodzaje paliw dopuszczone przez producenta.

Oprócz właściwego paliwa ważne jest regularne czyszczenie wkładu (szczególnie popielnika i paleniska) oraz przewodów kominowych.

Ponadto warto co jakiś czas, na przykład przed czy po sezonie grzewczym sprawdzić stan uszczelnień, czy ewentualnej automatyki, czujników i innych elementów tego typu. Często zabiegi takie wpłyną nie tylko na sam kocioł, ale także na bezpieczeństwo jego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post Navigation